Atliekų rūšiavimas: žinome, kad svarbu, tačiau kaip to išmokyti vaikus?

Tokiose šalyse kaip Japonija, Švedija ar Vokietija apie atliekų rūšiavimo naudą vaikai mokomi jau dešimtis metų, o tai pradedama daryti dar jiems būnant darželiuose ir mokyklose. Kaip teigia Vilniaus Valdorfo mokyklos mokytoja, atliekų rūšiavimo, kaip ir bet kuriuos kitus gerus įpročius, būtina ugdyti nuo mažens, nes vaikai juos lengviau perima. Tad nuo ko pradėti ir kaip užauginti atsakingai rūšiuojančius ir gamta besirūpinančius vaikus?

Mokykloje mažina vartotojiškumą

Vilniaus Valdorfo netradicinio ugdymo mokyklos muzikos mokytoja Emilija Puskunigytė, kaip pati sako, yra tikra aplinkosaugos entuziastė. Pasak jos, jei nuo mažens vaikai yra mokomi atliekų rūšiavimo pagrindų, tai ateityje jiems tai tampa natūraliu dalyku. „Pamiršti blogus įpročius yra labai sunku, tačiau išugdyti gerus – kur kas lengviau, todėl mokytis apie atliekų rūšiavimo svarbą nuo mažens yra ypatingai svarbu“, – tvirtina mokytoja.

Pasak E. Puskunigytės, mokykloje nuolat gvildenamos aplinkosaugos temos, o mokiniai savo ruožtu pristato įvairius projektus, susijusius su atliekų kultūra.

„Buvau vienos mokinės, kuri išleido „zero waste“ (liet. nulis atliekų) filosofija parengtą knygelę, recenzentė. Kita mokinė – aktyviai užsiiminėja daugkartinių maišelių siuvimu, grupelė mokinių lino raižinio technika gamino ekosąmoningumą ugdančius plakatus, restauravo senas mokyklos kėdes. Kiekvieną kartą atrandame kažką naujo, kaip galime prisidėti prie aplinkosaugos“, – sako moteris.

Pati „Valdorfo“ mokykla laikosi antivartotojiškumo politikos – daugelis daiktų mokymosi įstaigoje yra mediniai ar metaliniai, kreidelės – vaškinės. „Stengiamės vengti plastiko, nenaudojame vienkartinių įrankių, flomasterių, jei spausdiname ant popieriaus lapo, tai tik iš abiejų pusių. Nenorime nutolti nuo gamtos, todėl naudojame kuo natūralesnes medžiagas. Mūsų ateitis ir žemė, kurioje gyvename, yra kiekvieno mūsų atsakomybė, tad į tai privalome žiūrėti atsakingai“, – teigia E. Puskunigytė.

Pilnas straipsnis 15min.lt