Dvyliktokų metų darbų pristatymai (antroji dalis)

Dvyliktokė Ona Marija Vidūnaitė, visus metus savo darbą laikiusi paslaptyje, pasirinko realizuoti jau prieš porą metų kilusią idėją ir parašyti romaną baimės tema. Onai rašymas buvo ne naujiena - tai vienas mėgstamiausių jos užsiėmimų. Mokinė pripažino, kad vienas sunkiausių uždavinių buvo suderinti kūrybinį procesą su ribotu laiko limitu - apėmus įkvėpimui, Ona ne visuomet turėjo jėgų tuo pasinaudoti, o atsiradus laikui ir jėgoms kartais įkvėpimo rašyti nebūdavo. Visgi mokinė įveikė sunkumus, parašė maždaug šimto puslapių apimties romaną "Materializacijos gaivaluose" ir žada rašymu užsiimti toliau.

Kasparas Pilinkus savo darbą pasirinko menų krypties ir tai yra trumpo metražo vaidybinio filmo kūrimas. Toks darbas nebuvo vienintelė dvyliktoko metų darbo idėja, tačiau pasinaudojęs proga šiam projektui gauti komandą bei gerą aparatūrą (kadangi pavasarį filmą kurti jam reikėjo ir Skalvijos kino akademijoje), Kasparas sujungė šiuos projektus į vieną. Taigi dar pavasarį pagal savo parašytą scenarijų mokinys pastatė kelių minučių trukmės filmą pavadinimu "Tik bijok netikėt", kurį vėliau apgrynė minėtoje Skalbvijos kino akademijoje ir parodė brandos darbų pristatymų metu.

Neįprastą brandos darbą pasirinko Mykolas Bačiulis, nusprendęs įgarsinti knygas regos negalią turintiems žmonėms. Mykolas norėjo savo darbe įtraukti ir muziką, kadangi su ja galvoja sieti savo ateitį. Besavanoriaudamas aklųjų bibliotekoje pradėjo garsinti knygas ir nusprendė tai paversti savo metų darbu. Per šį laikotarpį jis klausymui parengė tris skirtingų žanrų knygas ir jas vėliau padovanojo bibliotekai, kurioje dirbo. Mykolo darbas - su specialia programa sutvarkyti knygų įrašus, išvalyti visus pašalinius garsus. Ir nors darbo sąlygos dažnai buvo nelengvos, dvyliktokas savo darbą atliko kokybiškai ir iki galo.

Dar vienas dvyliktokas, ne vieną stebinęs savo unikaliu brandos darbo pasirinkimu, yra Augustas Maniušis, jo darbas - Lietuvos fotografavimas iš paukščio skydžio. Fotografija jau ne vienus metus besidomintis Augustas nusprendė pagaminti metereologinį zondą - prie baliono pritaisytą dėžę su vaizdo kamera, kuris fotografuotų Lietuvą iš kosmoso. Mokinys gavo visas reikalingas priemones ir pats pasidarė zondą, šis darbas reikalavo daug atkaklumo, tačiau Augusto entuziazmas įveikė visus sunkumus. Nors dėl techninių kliūčių nuotraukų gauti nepavyko (zondas nusileido Baltarusijos teritorijoje ir jo rasti nepasisekė), darbas tikrai buvo įspūdingas.

Kadangi dvyliktoką Martyną Germanavičių jau ilgai domina batai, jis laiko tai viena svarbiausių stiliaus detalių, mokinys nusprendė pasigaminti klasikinius vyriškus batus. Martynas domėjosi avalynės situacija Lietuvoje ir pasaulyje, sumodeliavo batus. Tai, pasirodo, buvo daug sudėtingiau nei atrodė iš pradžių, ir pasiuvo patogius klasikinius batus. Batų siuvimas - daug įgūdžių reikalaujantis darbas, bet kadangi su tokia veikla jam yra tekę susidurti, Martynas pasinaudojo turimais kontaktais. Batus pagaminti jam padėjo pažįstamas rusų dramos teatro batsiuvys. Darbo rezultatas tenkino jį ir žavėjo visus susirinkusiuosius.

Ilgai svarsčiusi, kokį brandos darbą pasirinkti Ieva Stašelytė nusprendė per šiuos metus išmokti groti pianinu, arba tiksliau - įsisavintis muzikos teorijos žinias ir jas pritaikyti akompanuojant fortepijonu. Pradėjusi darbą Ieva atliko apklausą apie pianino mokymąsi, ji pradėjo lankyti teorines pamokas bei išsirinko kūrinį Bruno Mars "When I was your man", kurį išanalizavo ir išmoko ne tik pagroti abiejomis rankomis, bet ir padainuoti. Nors jos pamokos truko vos pusę metų, brandos darbų pristatymo metu ji atliko šį kūrinį ir visus nustebino savo taip greit įgytais įgūdžiais ir puikiu atlikimu.

Filmo statymą savo brandos darbu pasirinko dar vienas dvyliktos klasės mokinys Vincas Kondratas, tačiau jo filmas buvo visai kitoks nei prieš tai aprašytas Kasparo Pilinkaus darbas. Vincas, nuo pat pradžių neabejojęs, kad nori kurti filmą, iš pradžių taip pat galvojo statyti vaidybinį filmą, tačiau dėl galimybių stokos atmetė šią idėją ir nusprendė statyti dokumentinio tipo filmą, kurio idėja - skirtingų profesijų, amžiaus, pažiūrų žmonėms užduoti tuos pačius filosofinius klausimus, pavyzdžiui, ar vienas žmogus gali pakeisti pasaulį ar kuo labiau pasitikite, mokslu ar religija. Beveik pusvalandžio trukmės filmas brandos darbų pristatymų žiūrovus privertė ir juoktis, ir susimąstyti.


12 klasės mokinė Rugilė Baškauskaitė

Žiūrėti nuotraukas